כל מה שצריך לדעת על גורי כלבים

חושבים לאמץ גור כלבים?

ישנם כמה דברים חשובים שיש לדעת ולקחת בחשבון לפני שאנו מאמצים את הגור.
בנוסף דרך מאמר זה נוכל לדעת מתי הזמן הנכון לחשיפה של הגור לעולם, מתי הזמן הנכון להפריד את הגור מאימו, ומתי להתחיל לאלף את הגור שלנו ורשימת ציוד לגור וטיפים להתנהלות 🙂

אז לפני שאימצנו את הגור שלנו מה נצטרך לרכוש ולהכין מראש?

מיטה נוחה לגור

ישנן מיטות שמיועדות להיות מיטות לכלב הנמכרות בחנויות לבע"ח ובאינטרנט. מי שלא רוצה לרכוש מיטה יעודיית – ניתן לשים שמיכה עבה וטובה מקולפת ל-4 שתהיה עד כמה שיותר נעימה ועבה ומבודדת מהרצפה, התנאי הוא שהכלב יוכל לשכב עם כל גופו על המיטה כאשר הרגליים והידיים של הכלב מושטות קדימה ולא מקופלות ושתהיה רחבה מספיק שהכלב ישכב עליה בניחותא ולא קטנה מידי.

קערות מים ואוכל

אני ממליצה על קערות נירוסטה – ניתן לרכוש דרך חנויות בע"ח או לרכוש בכל חנות כלי בית. חשוב שהקערות לא יהיו יותר מידי גדולות/קטנות לגור שבחרנו לאמץ (תלוי בגזע ובגיל של הגור).

צעצועי האכלה

למאמר בנושא צעצועים לכלב 

צעצועי משחק להתפתחות

חבל קטן/גדול תלוי בגילו של הגור/גזע הכלב, כדורים ועוד.
רצוי לא להגזים בכמות הצעצועים וחשוב מאוד לא לפזר את כל הצעצועים בכל הבית כי כך הגור יכול לאבד עניין מהר מאוד- יש לאחסן את כל הצעצועים בתוך ארגז סגור ורק בזמן משחק נוכל להציע לגור שלנו את הצעצוע מתוך הארגז.

מסרק ושמפו המיועד לכלבים

שמפו וסבון של בני האדם לא מתאים לכלבים ניתן לקרוא מאמר בנושא טיפוח הכלב

תיחום לגור

כאשר הגור החדש שאימצתם לא נמצא איתכם ואתם לא בבית והוא נשאר לבד או שאתם כבר עייפים מלהשגיח עליו ניתן לרכוש גדר תיחום לכלב

אוכל לגורי כלבים

ישנם שני סוגים של מזון לכלבים.

תזונה טבעית שידועה כתזונה המועדפת והבריאה ביותר לכלבים אך גם יקרה משמעותית ממזון יבש. מתבססת על בשר עוף וירקות (ישנם אתרי אינטרנט וחנויות שמוכרות מארזים מוכנים מראש שאותם ניתן להקפיא ולהפשיר. 

תזונה על בסיס מזון יבש הנמכר בחנויות בע"ח ובאינטרנט. אם בוחרים באופציה של האכלה במזון יבש רצוי מאוד  לבחור את המזון הבריא והטוב ביותר, כזה שאחוזי הבשר והירקות בו גבוהים וכמות הדגן שבו תהיה נמוכה- את זה תוכלו לדעת ע"פ מה שרשום על כל אריזת מזון בתיאור הרכיבים.

חטיפים לכלב

עם החטיפים תוכלו להתחיל לחזק את הגור שלכם למשל על עשיית צרכים בחוץ ולתגמל אותו על התנהגות טובה ובנוסף גם בזמן תרגולים ולימוד אותות נתגמל את הגור בחטיף ולא באוכל יבש. זכרו שאת החטיפים כשמם כן הם – מומלץ לא לעבור את הכמות המותרת שרשומה על האריזה בכדי להימנע מהשמנת יתר ואף שלשול אצל גורים רגישים יותר. יותר מידי חטיפים עתירי מלח עלולים להביא להשתנה תכופה יותר אצל גורים כך שיש לקחת זאת בחשבון.

שלבי ההתפתחות של הגור ומה צריך לקחת בחשבון

אז אחרי שרכשנו את כל הציוד ואנו מוכנים ומתרגשים והגור כבר עתיד להגיע לביתנו יש מס' דברים שיש לקחת בחשבון כמו השאלה הראשונה האם אנחנו מאמצים את הגור ומפרידים אותו מאימו בזמן הנכון? האם יש משמעות לכך? 

בין 3-7 שבועות הגור מפסיק לינוק מאימו ומתחיל לחקור את סביבתו ולהיות עצמאי יותר אך זה עדיין לא גיל מתאים לאימוץ הגור.

ישנה התפתחות יחסים בתוך השגר – הגורים משחקים זה עם זה, "נלחמים" זה בזה ובודקים ולומדים את ויסות עוצמת נשיכה כאשר הם נושכים אחד את השני (מה שיעזור לגור להתפתח בצורה התנהגותית תקינה בהמשך לחייו). 

כלב שיחסר לו חברת כלבים בתקופה זו לחייו – עלול לגלות פחד ותוקפנות לכלבים אחרים. אז אם נאמץ את הכלב בגיל 3 שבועות ונפריד אותו מהשגר והגור יגדל בשבועות הללו לצד בני האדם בלבד- הדבר אינו מומלץ ואף יכול לגרום לדחיית כלבים בהמשך ולסבול מחוסר יציבות בהתפתחות הנפשית שלו.

בגיל 7 שבועות+ זו התקופה הכדאית ביותר ליצירת קשר בין האדם לכלב! בתקופה זו מבססים בצורה חזקה את חינוך הכלב. לגור יש יכולת למידה מהירה מאוד וצורך עז לחקור את סביבתו. מוחו של הכלב בשל ללימוד ולאילוף בסיסי. זו התקופה הכי מומלצת לאימוץ הגור.

בין 8-12 שבועות ישנה תקופה קריטית בחייו של הגור שנקראת תקופת חריטת הפחד.

הגור רגיש יותר לסביבה ולדברים שהוא מבחין בהם/ מרגיש/שומע. 

הגור יכול לקבל "טראומה" מחשיפה לא נכונה וזה אף עלול להיחרט בזכרון של הכלב למשך כל חייו ולגרום לפחד וחרדות אצל הכלב. 

לכן יש להקפיד על חשיפה נכונה בטוחה ושתהיה כמה שיותר נעימה לגור שלנו. 

יש לשים דגש על שפת הגוף שלו בכדי לא להכניס את הגור לסיטואציות בהן הוא מאוד לחוץ או בסטרס. 

זכרו! המטרה היא לחשוף את הגור לעולם שבחוץ אך לא מתוך כפייה או "זריקה למים". התהליך צריך להיות הדרגתי. יש להימנע ככל הניתן משינויים קיצוניים לדוגמא: רעשים מאוד חזקים/טיסה/כלבים גדולים ואקטיבים וכד'. 

 

חשוב מאוד לא לחשוף את הגור לדברים שיכולים לסכן אותו בריאותית לפני שהוא מסיים לקבל את כל החיסונים:

למה יש לחשוף את הגור?

עד גיל 12 שבועות יש להרגיל את הגור למשטחים/חפצים/אנשים/אתגרים/מקומות שונים ורצוי כמה שיותר!

יש להתחיל להקנות לגור הכלבים שלנו הרגלים נכונים בבית:

שגרה זה סוד הקסם, ככל שנקפיד על שגרה ועל זמנים קבועים למשחק/אכילה/טיול/זמן חשיפה וכו'. הגור שלנו שיגדל להיות כלב בוגר יקנה לעצמו התנהגויות רגועות שיקלו עלינו בשגרת היום-יום.

ניתן להתחיל לחנך את הגור לצרכים ולחזק על עשיית צרכים בזמן טיול בחוץ.

יש להקפיד על ניהול סביבתי נכון – להרחיק חפצים יקרי ערך שחשובים לנו שאותם הגור הסקרן שלנו יכול להרוס ואף להתחיל להרגיל את הגור לתיחום – מה שיאפשר לנו לעשות "פסק זמן" בזמן שאנו עסוקים מידי בכדי להשגיח על הגור.

יש להרגיל את הגור בשהייה לבד בבית.

אילוף בסיסי – לימוד אותות והתנהגויות כגון- למקום/אליי/עזוב/איפוק והתעלמות מגירויים/משחק נכון וכו'.

בגיל 6-14 חודשים (אין זמן מדויק) ישנה חרטית פחד שניה אצל הכלב שלנו.

הדבר בדר"כ קשור להתפתחות ההורמונלית והמינית של הגור. יש להימנע מחשיפה אינטנסיבית ואירועים שעלולים ליצור טראומה אצל הכלב לדוגמא – בתקופה הזו רצוי שלא לקחת את הכלב לפארק בזמן שיש זיקוקים של יום העצמאות. להימנע מלחשוף את הכלב לדברים שעד כה לא נחשף אליהם ואם אנו כן עושים זאת- יש לחשוף את הכלב בהדרגתיות רבה.

בגיל שנה ומעלה הגור שלנו הוא כבר כלב בוגר- אם גידלנו את הגור נכון – קל יותר לקיים חיים משותפים ביחד.

יש לזכור שאם בחרנו לאמץ כלב בוגר ואנו לא יודעים מה ההיסטוריה שלו נצטרך לעיתים להתמודד עם בעיות התנהגות שיכולות להיות קשורות לחוסר חשיפה בזמן הגורות, אך זה עדיין לא מאוחר! ניתן להרגיל את הכלב הבוגר לכל דבר שרצוי היה לחשוף אותו כשהיה גור- הדבר יצריך מאיתנו רגישות וסבלנות רבה אך כל בעית התנהגות/פחד או חרדה יכולה להיפתר.

אילוף גורים עם מאיה

אל תפספסו מאמרים חדשים שיוצאים

הרשמה לניוזלטר

אל תפספסו מאמרים חדשים שיוצאים

הרשמה לניוזלטר

מה היה לנו במאמר זה