איך גומלים כלב מעשיית צרכים בבית

לשתף זה לאהוב

מעוניינים בשיעור אילוף כלבים מקצועי?

השאירו פרטים לייעוץ חינם

איך נגמול אותו?

ראשית יש לשאול את עצמכם כמה שאלות:

בן כמה הכלב? 
האם הוא גור? 
האם הוא כלב בוגר שמעולם לא הורגל לעשיית צרכים בחוץ? 
האם זה התחיל לאחרונה או קורה באופן קבוע?
יש לאבחן את סיבת עשיית הצרכים בבית בכדי לטפל בבעיה בצורה המדויקת והטובה ביותר. 

סיבות אפשריות לעשיית צרכים בבית

דרישה מוגזמת מהכלב להתאפקות (הכלב\הגור יכול להתאפק X שעות לפי גילו+1 לדוגמא – הגור בן 3 חודשים ויכול להתאפק עד 4 שעות ומשתנה מכלב לכלב ולא חד משמעי), חוסר חינוך, לחץ\ פחד (מהבעלים או מהסביבה) תזונה, התרגשות, לאחר שינה, אכילה, שתיה, משחק ופעילות גופנית וכו'.

איך לגרום לכלב לעשות צרכים בחוץ?

זיהוי סימנים מקדימים – הכלב מסתובב במעגלים ומרחרח את הרצפה, לא רגוע וחסר שקט? זה הזמן שלך לקחת את הכלב לטיול.
הכלב שיחק איתכם במשחק והוציא הרבה אנרגיה? בזמן המשחק חילוף החומרים בגוף הכלב נעשה מהיר יותר והכלב ככל הנראה יעשה צרכיו – זה הזמן לקחת את הכלב לטיול. הכלב ישן כמה שעות והתעורר? זה הזמן לקחת את הכלב לטיול.

יש להקפיד לעקוב אחר התנהגויות הכלב והזמנים שבהם הכלב עושה צרכים וכך נוכל "לתפוס" את הרגעים הללו ולקחת את הכלב לטיול לעשית צרכים בחוץ תוך שילוב של חיזוק חיובי על עשיית הצרכים בחוץ ועד כאשר הכלב מסגל לעצמו את ההרגל הנכון. 

שינוי תוצאות ההתנהגות - חיזוק על עשיית צרכים בחוץ.

בכל פעם שהכלב שלנו עושה את צרכיו בחוץ, ובסיום עשיית הצרכים – עושים חגיגה!! נותנים לכלב חטיף זהב! לדוגמא – עוף\ פסטרמה\ גבינה צהובה ועוד הרבה דברים טובים שהכלב לא יקבל אף פעם אלא חוץ מעשיית הצרכים בחוץ. בנוסף מעודדים את הכלב ואומרים מילה טובה (כלבים רגישים וחששנים יש להמנע מהתלהבות יתר ומטונציה גבוהה מידי, כלבים אשר לא אוהבים מגע – להימנע מללטף) להיזהר מענישה בסיום עשיית הצרכים – אם הכלב יעשה צרכיו ואנחנו נלך מיד הביתה, בשלב מסוים הכלב יבין שמיד לאחר הצרכים הולכים הביתה הכלב יראה בכך כ"עונש" ואף לא ירצה לעשות צרכיו בחוץ ויאמץ לעצמו הרגלי התאפקות ויעשה צרכיו בבית. לאחר עשיית הצרכים המשיכו בטיול.

ניהול סביבתי - תיחום והשגחה

אזור מתוחם אשר בו לא ניתן לעשות נזק, לדוגמא: גדר גורים, שער תינוקות, מרפסת, חדר סטרילי. בכל סוג תיחום שבחרנו – יש להקפיד על הרגלה לתיחום רשמתי על כך בהרחבה בפוסט הרגלה לתיחום של הכלב בכדי למנוע סטרס ופחד של הכלב מהתיחום ולהפוך את המקום הזה למקום נעים וחיובי עבור הכלב. טיפול תרופתי – במידה ויש בעיה בריאותית.

סדר יום – שגרה זה דבר מאוד חשוב בחייו של הכלב. כך הכלב רגוע יותר ויודע מה הולך לקרות. דבר שמשפר משמעותית את משמעת הכלב בנוגע לצרכים ולעוד בעיות התנהגות אחרות. 

עשו סדר יום קבוע עם זמני טיול קבועים, שעות קבועות וזמני ארוחות קבועות, זמני משחק וזמן לפסק זמן.

אל תפספסו מאמרים חדשים שיוצאים

הרשמה לניוזלטר
מה היה לנו במאמר זה
אודותיי
Picture of מאיה
מאיה

מאלפת כלבים מוסמכת לטיפול בבעיות התנהגות בכלבים, מעבירה שיעורי אילוף לכל סוגי הכלבים ומובילה את הלקוחות שלי לחיות עם הכלבים שלהם בהרמוניה ושלווה :)

מאמרים שיכולים לעניין אותך
כלב בתהליך אילוף על מזרן
בלוג אילוף כלבים
מתי לשלוח את הכלב לאילוף

אילוף כלבים מוקדם הוא המפתח להתנהגות מאולפת ומאושרת לכל החיים. גם אם זה נשמע מובן מאליו, ישנן סיבות רבות מדוע חשוב להתחיל באילוף כבר מגיל

קרא עוד »
כלב עם סינר יושב בשולחן מוכן לאכול מהצלחת אוכל
שאלות ותשובות על כלבים
כמה כלב צריך לאכול – מדריך מפורט

כשזה מגיע להאכיל את החבר הפרוותי שלך, חיוני למצוא את האיזון הנכון. האכלה שלהם מעט מדי עלולה לגרום לתת תזונה, בעוד שהאכלת יתר עלולה להוביל

קרא עוד »