איך גומלים כלב מעשיית צרכים בבית

לשתף זה לאהוב

איך נגמול אותו?

ראשית יש לשאול את עצמכם כמה שאלות:

בן כמה הכלב? 
האם הוא גור? 
האם הוא כלב בוגר שמעולם לא הורגל לעשיית צרכים בחוץ? 
האם זה התחיל לאחרונה או קורה באופן קבוע?
יש לאבחן את סיבת עשיית הצרכים בבית בכדי לטפל בבעיה בצורה המדויקת והטובה ביותר. 

סיבות אפשריות לעשיית צרכים בבית

דרישה מוגזמת מהכלב להתאפקות (הכלב\הגור יכול להתאפק X שעות לפי גילו+1 לדוגמא – הגור בן 3 חודשים ויכול להתאפק עד 4 שעות ומשתנה מכלב לכלב ולא חד משמעי), חוסר חינוך, לחץ\ פחד (מהבעלים או מהסביבה) תזונה, התרגשות, לאחר שינה, אכילה, שתיה, משחק ופעילות גופנית וכו'.

איך לגרום לכלב לעשות צרכים בחוץ?

זיהוי סימנים מקדימים – הכלב מסתובב במעגלים ומרחרח את הרצפה, לא רגוע וחסר שקט? זה הזמן שלך לקחת את הכלב לטיול.
הכלב שיחק איתכם במשחק והוציא הרבה אנרגיה? בזמן המשחק חילוף החומרים בגוף הכלב נעשה מהיר יותר והכלב ככל הנראה יעשה צרכיו – זה הזמן לקחת את הכלב לטיול. הכלב ישן כמה שעות והתעורר? זה הזמן לקחת את הכלב לטיול.

יש להקפיד לעקוב אחר התנהגויות הכלב והזמנים שבהם הכלב עושה צרכים וכך נוכל "לתפוס" את הרגעים הללו ולקחת את הכלב לטיול לעשית צרכים בחוץ תוך שילוב של חיזוק חיובי על עשיית הצרכים בחוץ ועד כאשר הכלב מסגל לעצמו את ההרגל הנכון. 

שינוי תוצאות ההתנהגות - חיזוק על עשיית צרכים בחוץ.

בכל פעם שהכלב שלנו עושה את צרכיו בחוץ, ובסיום עשיית הצרכים – עושים חגיגה!! נותנים לכלב חטיף זהב! לדוגמא – עוף\ פסטרמה\ גבינה צהובה ועוד הרבה דברים טובים שהכלב לא יקבל אף פעם אלא חוץ מעשיית הצרכים בחוץ. בנוסף מעודדים את הכלב ואומרים מילה טובה (כלבים רגישים וחששנים יש להמנע מהתלהבות יתר ומטונציה גבוהה מידי, כלבים אשר לא אוהבים מגע – להימנע מללטף) להיזהר מענישה בסיום עשיית הצרכים – אם הכלב יעשה צרכיו ואנחנו נלך מיד הביתה, בשלב מסוים הכלב יבין שמיד לאחר הצרכים הולכים הביתה הכלב יראה בכך כ"עונש" ואף לא ירצה לעשות צרכיו בחוץ ויאמץ לעצמו הרגלי התאפקות ויעשה צרכיו בבית. לאחר עשיית הצרכים המשיכו בטיול.

ניהול סביבתי - תיחום והשגחה

אזור מתוחם אשר בו לא ניתן לעשות נזק, לדוגמא: גדר גורים, שער תינוקות, מרפסת, חדר סטרילי. בכל סוג תיחום שבחרנו – יש להקפיד על הרגלה לתיחום רשמתי על כך בהרחבה בפוסט הרגלה לתיחום של הכלב בכדי למנוע סטרס ופחד של הכלב מהתיחום ולהפוך את המקום הזה למקום נעים וחיובי עבור הכלב. טיפול תרופתי – במידה ויש בעיה בריאותית.

סדר יום – שגרה זה דבר מאוד חשוב בחייו של הכלב. כך הכלב רגוע יותר ויודע מה הולך לקרות. דבר שמשפר משמעותית את משמעת הכלב בנוגע לצרכים ולעוד בעיות התנהגות אחרות. 

עשו סדר יום קבוע עם זמני טיול קבועים, שעות קבועות וזמני ארוחות קבועות, זמני משחק וזמן לפסק זמן.

אל תפספסו מאמרים חדשים שיוצאים

הרשמה לניוזלטר
מה היה לנו במאמר זה
אודותיי
מאיה
מאיה

מאלפת כלבים מוסמכת לטיפול בבעיות התנהגות בכלבים, מעבירה שיעורי אילוף לכל סוגי הכלבים ומובילה את הלקוחות שלי לחיות עם הכלבים שלהם בהרמוניה ושלווה :)

מאמרים שיכולים לעניין אותך
מחיר שיעור אילוף כלבים
בלוג אילוף כלבים
מחיר עבור שיעור אילוף כלבים

שוק מאלפי הכלבים בישראל רווי מאוד. לכל מאלף כלבים ישנה השקפה משלו והיא יכולה להיות שונה מהשקפה של מאלף אחר, הראייה שלי על כלבים וההשקפה

קרא עוד »
חרדת נטישה אצל כלבים
בעיות התנהגות של כלבים
חרדת נטישה אצל כלבים

חרדת נטישה אצל כלבים בוגרים או צעירים היא תופעה מוכרת אצל המון כלבים. נושא טעון ובעייתי מאוד לנו ולכלב. חרדת נטישה יכולה לפרוץ אצל הכלב

קרא עוד »
בעיות עם הכלב בזמן טיול
אילוף כלבים
כלב בעייתי בטיולים – כך תתמודדו עם זה

כלבים רגישים ותגובתיים, בזמן טיול שמתפרצים על אנשים/כלבים/רוכבי אופניים/ילדים חתולים ועוד.  אם זה מוכר לך ככל הנראה יש לך כלב שפוחד מטריגרים מסויימים. הפחד/החרדה לא

קרא עוד »
כלבים ותינוקות
אילוף כלבים
כלבים ותינוקות

מזל טוב! הרחבתם את המשפחה ועכשיו יש לכם תינוק/ת שאתם בטח מתרגשים ממנו מאוד. לצד ההתרגשות אצל המון הורים מתעורר גם חשש או מחשבות על

קרא עוד »

החלטתם לעשות שינוי משמעותי וללמוד לדבר עם הכלב שלכם?
אשמח ללכת איתכם את הדרך ולתת לכם את הכלים והליווי הטוב ביותר.