גדר אילוף לכלב – הרגלה של הכלב לתיחום

לשתף זה לאהוב

מעוניינים בשיעור אילוף כלבים מקצועי?

השאירו פרטים לייעוץ חינם

איך לעשות את זה נכון?

תיחום (גדר) – כאשר הכלב החדש שאימצתם לא נמצא איתכם ואתם לא בבית והוא נשאר לבד או שאתם כבר עייפים מלהשגיח עליו, מתמודדים עם בעיות התנהגות של הכלב כמו- עשיית צרכים בביתהרס בבית יש לשים את הכלב בתוך גדר גוריםשער תינוקות באזור מתוחם חדר סטרילי וריק (מקלחתשירותיםממדמרפסת) שבו נשים את כלי המים והאוכל שלו, משחקי האכלה, פד מיוחד לצרכים או עיתונים שעליו הכלב שעדיין לא מורגל לצרכים יוכל לעשות את צרכיו, עצם לעיסה ואת המיטה שלו.
המטרה – הכלב יהיה נינוח במקום שלו. מקום שבו יהיה לו כייף, מקום שבו הכלב יוכל לנוח ולישון ואף להעסיק את עצמו בזמן שתצטרכו זמן לעצמכם או תצאו מהבית. ואתם רגועים ולא מוטרדים מכל הרס או שלולית של פיפי שתמצאו לכשתחזרו הביתה. הגדר אילוף (תיחום) הינו פתרון זמני עד כאשר הכלב יהיה מורגל לעשיית צרכים (בהרגלה נפרדת לעשיית צרכים בחוץ) וכל ההרגלים הרעים של הרס וכו' ייעלמו.
לאחר מכן אפשר להעלים את התיחום ולסמוך על כלבכם שיהיה מחונך ומקסים כפי שדמיינתם.
אז הנה השלבים המסבירים את התהליך להרגלה לתיחום ואיך לעשות את זה נכון.
טיפ חשוב – סבלנות זה שם המשחק, יש לתרגל כל שלב מס' פעמים ביום ואם משהו לא עובד? כנראה התקדמנו מהר מידי- יש לחזור שלב אחד אחורה ולהמשיך לתרגל.
זכרו! הכלב מוביל לנו את הדרך ויש לשים לב ולתת דגש לשפת הגוף שלו מתי הוא אומר לנו שלא נוח לו בסיטואציה ומתי אפשר להתקדם הלאה.

גדר אילוף לכלב – שלבים:

שלב 1

שמים את הגדר/כלוב במקום שקבענו מראש (עדיף במקום שהוא לא צדדי ואל מול הדלת כניסה ויציאה של הבית) משאירים את הגדרהכלוב פתוח ומאפשרים לכלב להגיע ולחקור את הגדר – לרחרח ולהסתובב סביב ולהתרגל לרעיון שיש גדר באמצע הבית. מומלץ לעשות לכלב "הפתעה" ולזרוק לכלב חטיפים מאוד טעימים בתוך הגדר שהכלב לא שם לב (המטרה היא שהכלב יחשוב שמהגדר יוצאים רק דברים טובים ושמהגדר יוצאים חטיפים – כך נעלה את הערך החיובי של הגדר והסבירות שהכלב יכנס מיוזמתו לגדר תגדל – וכשהוא נכנס יש לזרוק חטיף זהב אל תוך הגדר בשביל "לסמן" לו את ההתנהגות הטובה – הכניסה לגדר.

שלב 2

משחק של יציאה וכניסה לכלוב ע"י זריקה של חטיפים אל תוך הכלוב ולבחוץ. המטרה – להעלות את הערך של התיחום. ניתן להוסיף אות של כניסה ויציאה מהכלוב.
לדוגמא – אומרים את המילה "למקום" וזורקים חטיף לתוך הגדר. ואז אומרים את המילה "אוקי" כאות שחרור מהמקום וזורקים חטיף לעבר היציאה מהגדר.
טיפ – אפשר לסגור את הדלת של הגדר ולזרוק מלא חטיפים בתוך הגדר וכשהכלב מאוד רוצה להגיע אל החטיפים ומאוד רוצה להיכנס כבר לגדר אפשר לפתוח לו את דלת הגדר ולתת לו להיכנס. המטרה – לגרום לו לרצות להיכנס לגדר שבהתחלה הייתה מאוד מאיימת ולאט לאט השד לא נורא כ"כ ודווקא להפך..

שלב 3

בזמן שהכלב נמצא בתיחום יש לסגור ולפתוח את הדלת תוך כדי זריקת חטיפים.
המטרה – שסגירת הדלת לא תהווה גורם מלחיץ עבור הגור. (הרעש הויזואליות חשש להיות במקום סגור שאין לו יכולת לצאת) עצם זה שאנו  סוגרים ופותחים ו"משחקים" עם סגירה ופתיחה של הדלת ובאותו העת הכלב מקבל דברים טעימים שמשנים לו את "הלך הרוח" ממשהו מלחיץ למשהו בכלל לא מלחיץ – יהפוך להיות משהו שהכלב יוכל לאט לאט להתרגל אליו ואף להיות נינוח ושלו עם הסיטואציה.
בזמן משחקי הסגירהפתיחה – אפשר להתחיל להתרחק ולהתקרב חזרה תוך זריקת חטיפים.
המטרה – שההתרחקות שלנו מהתיחום בזמן שהכלב סגור והדלת של התיחום גם כן סגורה – לא תהווה גורם מלחיץ.

שלב 4

מתחילים להגדיל את משך הזמן שאנו מרוחקים מהתיחום.                                                       
בהתחלה ניתן לספור שניות ואז דק' (אך לא להגזים ולהשאיר לשעות! זה עדיין לא הזמן).
לאחר מכן שהצלחנו כל פעם לשבור עוד שיא והצלחנו להשאיר את הכלב למשך כמה דק' תוך כדי תשומת לב מרבית לשפת הגוף של הגור (לא בוכה מיילל נובח מטפס על התיחום מתזז מתוח). המצב האידאלי הוא  שהגור שכוב נינוח בתיחום ולא מראה סימני לחץ. לאחר מכן אפשר לסגור את הכלב בתיחום לכמה דקות ולהמשיך בשגרת היום – יום ולהתנהל רגיל בבית.
למשל – ללכת לשירותים, להביא כוס מים.
בשלב שבו מתרחקים לפרקי זמן ארוכים יותר, כדאי להשאיר תעסוקה כמו עצם או צעצוע האכלה.
שימו לב – את משך הזמן שהכלב יכול "לסבול" ולהיות בתוך התיחום סגור – זה רק הכלב מחליט.
אנחנו אף פעם לא רוצים להגיע למצב בו הכלב כבר מעל סף הרגש שלו ושדרשנו ממנו יותר מידי. תמיד תזכרו שבכל תהליך ההרגלה המטרה היא להרגיל ולעשות שינוי רגש. אלו לא דברים שיש להאיץ בהם. 

ולסיום סיומת. בכל פעם שאתם קצת כועסים על הכלב או מתוסכלים מהתהליך זכרו למה הכנסתם את הכלב לביתכם מלכתחילה, את הדברים החיוביים שהכלב מביא עימו. חבקו ועטפו אותו באהבה ואני בטוחה שהוא יחזיר לכם בחזרה  😀
שיהיה המון בהצלחה!

אל תפספסו מאמרים חדשים שיוצאים

הרשמה לניוזלטר
מה היה לנו במאמר זה
אודותיי
Picture of מאיה
מאיה

מאלפת כלבים מוסמכת לטיפול בבעיות התנהגות בכלבים, מעבירה שיעורי אילוף לכל סוגי הכלבים ומובילה את הלקוחות שלי לחיות עם הכלבים שלהם בהרמוניה ושלווה :)

מאמרים שיכולים לעניין אותך
כלב בתהליך אילוף על מזרן
בלוג אילוף כלבים
מתי לשלוח את הכלב לאילוף

אילוף כלבים מוקדם הוא המפתח להתנהגות מאולפת ומאושרת לכל החיים. גם אם זה נשמע מובן מאליו, ישנן סיבות רבות מדוע חשוב להתחיל באילוף כבר מגיל

קרא עוד »
כלב עם סינר יושב בשולחן מוכן לאכול מהצלחת אוכל
שאלות ותשובות על כלבים
כמה כלב צריך לאכול – מדריך מפורט

כשזה מגיע להאכיל את החבר הפרוותי שלך, חיוני למצוא את האיזון הנכון. האכלה שלהם מעט מדי עלולה לגרום לתת תזונה, בעוד שהאכלת יתר עלולה להוביל

קרא עוד »