למה כלבים אוכלים זבל או אוכל מהרצפה ברחוב

לשתף זה לאהוב

מעוניינים בשיעור אילוף כלבים מקצועי?

השאירו פרטים לייעוץ חינם

המון כלבים אוהבים לנשנש דברים שהם מוצאים בזמן טיול על הרצפה ברחוב או אפילו דברים שהם מוצאים בסביבת המחייה שלהם בבית/בגינה וכו'. הכלבים אוכלים שאריות מזון שאנשים משאירים על הרצפה או מהזבל, עצמות, דשא/עלים, מקלות, בדים, נייר, צעצועים, אבנים וכו'. ישנם דברים שהכלבים שלנו עלולים לאכול שמא יכולים להיות מסוכנים מאוד ואף לגרום להיחנקות או פגיעה גופנית ובריאותית.

אז למה הכלב אוכל "זבל"?

יש המון סיבות ללמה הכלב שלנו אוכל מהרצפה ברחוב או בבית. הגורמים האפשריים הם- חוסר חינוך, בעיה בריאותית, כאב בטן/בחילה, חוסר תזונתי, רעב ועוד.

דגשים לטיפול בבעיה:

בזמן טיול יש להשגיח על הכלב ולמנוע ממנו להגיע לאזורים שבהם יש סבירות שיש אוכל על הרצפה למשל – אזור הפחים או פינות צדדיות שבהן אנשים משאירים אוכל לחתולי רחוב. 

יש לטייל עם הכלב כשהוא קשור ברצועה ואם לכלב שלכם בעיית ההתנהגות של אכילה מהרצפה ברחוב הינה כבר לאורך תקופה והכלב ממש אובססיבי לעניין יש להיעזר במחסום לכלב.
אפשר לנסות להחליף את המזון של הכלב שמא הוא לא משביע/טעים לכלב שלנו.
אם ישנה בעיה רפואית כלשהי יש לקבל טיפול וטרינרי.

ניתן ללמד את הכלב את האות "עזוב" וכך נוכל לבקש ממנו לעזוב את החפץ/מזון שהכניס לפה או ללמד את הכלב להתעלם מהחפץ/מזון שהוא רואה על הרצפה ואפילו ממשהו שמאיים עליו או מטריד את הכלב כגון – חתול/אנשים/כלב אחר ושאר פיתויים.

יש להכין מראש פאוץ' עם חטיפי זהב, כאלה שהכלב יקבל רק בזמן תרגול של "עזוב" ורצוי ואף חשוב מאוד שהחטיף יהיה שווה במיוחד לדוגמא- עוף/בשר/נקניק/גבינה צהובה.
בנוסף לחטיף זהב בתא אחר בפאוץ' נשים חטיפים יבשים יותר בעל ערך נמוך יותר. ניתן גם להיעזר בקליקר (אך לא חובה!) כסמן על התנהגות רצויה וטובה- קליקר הינו אביזר קטן העשוי מפלסטיק בעל לשונית מתכת, משמש כ”סמן".
כאשר לוחצים על לשונית המתכת ומשחררים אותה היא משמיעה צליל “קליק" יחודי בדומה לפתיחה של פחית קולה. אנו מלמדים את הכלב שמשמעות הקליק היא “עשית את הדבר הנכון" ולאחר שאנו נסמן את ההתנהגות הרצויה עם הקליקר נחזק את הכלב שלנו במתן חטיף טעים. זוהי דרך פשוטה וקלה ללמידה ואף תדייק לנו את מה שנרצה ללמד את הכלב.

מתחילים ללמד א הכלב את האות עזוב:

שלב 1

מחזיקים ביד אחת חטיף יבש ומרימים את היד גבוה מעל הכלב כשהכלב יוכל לראות את היד ואף להריח ולהבין שיש לנו חטיף בתוך היד אך לא מנסה להגיע אליו- אם הכלב שלנו קופץ אל היד עם החטיף או מנסה ואף מצליח להגיע ליד – סימן שאנחנו קרובים מידי ויש להרים את היד אפילו יותר למעלה/ רחוק מהכלב.

משאירים את היד במיקום הזה ומחכים שהכלב יצור איתנו קשר עין או יתעלם מהיד עם החטיף ויביט לכיוון אחר. כאשר הוא עושה זאת אנחנו מיד אומרים את המילה "קח" ונותנים מהיד הנוספת חטיף זהב שהכנו מראש, את החטיף היבש משאירים ביד הסגורה ומסתירים אותה אל מאחורי הגב. 

על השלב הזה יש לחזור לפחות 10 חזרות עד כשאנחנו רואים שהכלב מצליח להתעלם לגמרי מהיד עם החטיף/ יוצר איתנו קשר עין כהתנהגות חלופית.

שלב 2

חוזרים על אותו תרגיל כאשר היד עם החטיף היבש במיקום אחר – קצת יותר קרוב ונמוך לאף הכלב אך עדיין לא ממש קרוב ומחכים עד כאשר הכלב מצליח להתעלם מהיד עם החטיף ואף יוצר קשר עין כשהוא עושה זאת אומרים את המילה "קח" נותנים מהיד השניה חטיף זהב ואת היד עם החטיף היבש מסתירים אל מאחורי הגב.
חוזרים על כך לפחות 10 חזרות עד כאשר נראה שכלב מצליח להתעלם/יוצר קשר עין לפחות 8-10 פעמים. 

שלב 3

מחזיקים את החטיף היבש ביד סגורה לגמרי ומקרבים אותה ממש אל מול אפו של הכלב. ככל הנראה הכלב ינסה לרחרח ו"לנשנש" לנו מעט את היד ואף לנסות לקחת את החטיף שמוסתר טוב טוב בתוך היד. אנו נחכה עד כאשר הכלב יסיט את ראשו מהיד עם החטיף היבש/יצור עימנו קשר עין ואפילו אם זה קורה בהתחלה ממש לשניה – נגיד לו את המילה "קח" ונתן לו חטיף זהב מהיד השניה, את היד עם החטיף היבש מסתירים אל מאחורי הגב.

נחזור על התרגיל לפחות 10 חזרות עד כאשר נראה שהכלב מבין את הקונספט ומתעלם מהיד עם החטיף היבש וכבר "מחכה" ליד השניה שתגיע עם החטיף השווה יותר.

שלב 4

מוסיפים את האות "עזוב".

כאשר הכלב כבר מבין שהדרך הכי מהירה לקבל את הפסטרמה הטעימה מהיד המגניבה יותר היא להתעלם מהיד הסגורה עם החטיף היבש אנחנו יכולים להוסיף את המילה שתהיה לכלב אות "עזוב" משמע להתעלם מגירוי אחר כלשהו ואף להתסכל עלינו.

בעת שאנחנו מציגים את היד עם החטיף היבש אל מול אפו של הכלב נאמר את המילה "עזוב", נחכה להתנהגות שכבר נלמדה אצל הכלב – התעלמות/הפנית מבט אלינו – נאמר את המילה "קח" וניתן חטיף זהב מהיד השניה ואת היד עם החטיף היבש נסתיר אל מאחורי הגב. על השלב הזה נחזור לפחות 10 פעמים ונחכה לציון 10 מתוך 10 עד שהכלב שלנו ממש אלוף האלופים במשחק ההתעלמות 🙂

שלב 5

לאחר שהוספנו מילה להתנהגות נרצה לעלות את רמת ההתעלמות של הכלב.

ניתן לחכות להתעלמות+תזוזה של הכלב אחורנית ורק אז לחזק, או אפילו לעלות את רמת הקושי בניסיון לפתוח במעט את היד הסגורה עם החטיף היבש (אם הכלב מצליח "לגנוב" את החטיף היבש בגלל שפתחתנו במעט את היד נלך אחורה בשלבים ונפתח את היד אך כשהיד מורמת מעל אפו של הכלב ולא ממש מולו). 

כאשר הצלחנו להגיע למצב בו הכלב מתעלם מהחטיף היבש ביד הפתוחה ו"מחכה" לחטיף זהב שניתן לו מהיד השניה ניתן לעלות עוד שלב – להניח את החטיף היבש על שולחן/ כסא ליד הכלב.

ניתן גם  להניח את האוכל על הרצפה (חשוב להיות מוכנים לכסות את הפיתוי עם היד או עם הרגל במידה והכלב מנסה "לגנוב" את האוכל במידה והוא עושה זאת יש לחזור אחורה בשלבים כי סימן שקפצנו מהר מידי והכלב עדיין לא מספק מאופק אל מול הגירוי.

שלב 6

הכללה של ההתנהגות למס' מקומות בבית/בחוץ/בגינה/בזמן טיול/בבית אחר וכו'.

הסיבה שנצטרך להכליל את ההתנהגות שכבר נלמדה זה שהכלב יהיה מסוגל להתעלם מהאוכל כאשר אנחנו נמצאים בסביבה עם גירויים. 

עד עכשיו הכלב היה בסביבה ניטרלית ושקטה בבית ושום דבר לא הפריע לו מלהתרכז במה שביקשנו ממנו לעשות, ולכן יש להרגיל את הכלב לבצע את ההתנהגות גם כשהסביבה אינה סטרילית. הכלב צריך להבין ולדעת לבצע את ההתנהגות הנדרשת לא רק במקום ספציפי או מבן אדם ספציפי אלא שהוא צריך לבצע את ההתנהגות הזו בכל מצב.

לסיכום

היו סבלניים לתהליך ולכלב שלכם. התהליך מובנה משלב אחר שלב ולא סתם. הכלבים שלנו צריכים ללמוד התנהגויות רצויות וחלופיות מההתנהגות הבעייתית שעד עכשיו התמודדנו איתה ולשם כך צריך זמן וסבלנות שבסופו של דבר תשתלם לנו מאוד.

חשוב לזכור שיש לחזק את ההתנהגות הטובה ואת לימוד האות "עזוב" לאורך תקופה ולייצר היסטורית חיזוקית גבוהה על מנת שההתנהגות תשמר.

חשוב מאוד!!!!
בזמן שהכלב שלנו חטף לעצמו נשנוש שמצא יש לנשום עמוק ולא להתעצבן ולהשתדל להיות כמה שיותר רגועים בסיטואציה.
לא להעניש את הכלב שלנו בזמן שהוא חוטף אוכל מהרצפה. לא לצעוק על הכלב ולא לנסות לפתוח לו את הפה בחוזקה (אלא אם יש משהו מסוכן שהכלב הכניס לפה כגון חפץ קשיח/משהו חד/בד/תרופה/רעל או כל דבר שיכול לסכן את בריאותו) אם נפתח לו את הפה בחוזקה בכל פעם  שזה קורה – אנו נייצר חוסר אמון בינינו לבין הכלב ואפילו נגרום לסכנה בעצם זה שהוא יבלע יותר מהר את מה שהכניס לפה שמא "תחטפו לו את זה".

שיהיה בהצלחה!

אל תפספסו מאמרים חדשים שיוצאים

הרשמה לניוזלטר
מה היה לנו במאמר זה
אודותיי
Picture of מאיה
מאיה

מאלפת כלבים מוסמכת לטיפול בבעיות התנהגות בכלבים, מעבירה שיעורי אילוף לכל סוגי הכלבים ומובילה את הלקוחות שלי לחיות עם הכלבים שלהם בהרמוניה ושלווה :)

מאמרים שיכולים לעניין אותך
כלב בתהליך אילוף על מזרן
בלוג אילוף כלבים
מתי לשלוח את הכלב לאילוף

אילוף כלבים מוקדם הוא המפתח להתנהגות מאולפת ומאושרת לכל החיים. גם אם זה נשמע מובן מאליו, ישנן סיבות רבות מדוע חשוב להתחיל באילוף כבר מגיל

קרא עוד »
כלב עם סינר יושב בשולחן מוכן לאכול מהצלחת אוכל
שאלות ותשובות על כלבים
כמה כלב צריך לאכול – מדריך מפורט

כשזה מגיע להאכיל את החבר הפרוותי שלך, חיוני למצוא את האיזון הנכון. האכלה שלהם מעט מדי עלולה לגרום לתת תזונה, בעוד שהאכלת יתר עלולה להוביל

קרא עוד »