צעצועים לכלב

לשתף זה לאהוב

מעוניינים בשיעור אילוף כלבים מקצועי?

השאירו פרטים לייעוץ חינם

צעצועים לפריקת אנרגיה לכלב

הכלב שלכם הרס את כל הבית, נושך את הילדים, נובח כל היום על כל אחד שעבר מבעד לחלון, מציק לבעלים, גונב חפצים. נשמע מוכר חלק מהדברים הללו?

ככל הנראה הכלב שלכם לא פרק אנרגיה כמו שהוא צריך וככל הנראה צריך להקפיד על כך יותר.
צעצועי האכלה ומשחקי חשיבה לכלב מפתחים אצל הכלב המון עצמאות ובעצם זה שהכלב לומד "לחשוב" ולאתגר את עצמו במשחקים וכיצד לפענח אותם או כיצד להוציא את האוכל מהקונג המגניב שלו תוך כדי המשחק הכלב פורק אנרגיה בצורה מנטלית (דבר זה אינו דרך או תחלופה  לשגרת הטיולים שלכם עם הכלב- זוהי פריקת אנרגיה פיזית אשר בריאה לכלב למצבו הגופני והנפשי. דרך זו תורמת למשל לימי החורף הקרים שהטיולים מתקצרים או נפחתים בגלל מזג האויר).

בנוסף לצעצועי האכלה וחשיבה אצל הכלב ניתן כמובן לפרוק אנרגיה בעזרת משחק עם הבעלים כגון- חבל ומשחקי משיכה/ כדורים ומשחקי תפיסה/ תרגילי אילוף שונים. יש לציין שישנם כלבים שיש להם 
בעיות התנהגות (לפי הדוגמאות שציינתי בהתחלה) אך הן נובעות מבעיה אחרת אצל הכלב ולוו דווקא מחוסר פריקת אנרגיה. 

ישנם כלבים שיצטרכו טיפול התנהגותי נוסף בבעיות השונות בצורה ספציפית יותר.

צעצועי האכלה ומשחקי חשיבה לכלב מפתחים אצל הכלב שלכם יכולות למידה ומפתחות את היצירתיות והחשיבה אצל הכלב. הם מצליחים להעסיק אותו לפרוק אנרגיה בצורה מנטלית (ארחיב על זה בהמשך) ואף לסגל התנהגויות רגועות בבית. בנוסף הכלב שלנו לומד להיות עצמאי יותר ויכול לשחק עם עצמו דבר שיהיה טוב לכלבים אשר "מפעילים" את הבעלים ודורשים תשומת לב באופן מטריד ואף מפתחים בעיות התנהגות כגון – נשכנות מתוך משחק או שהכלב מביא חפצים לבעלים שלו ונובח או מתנהג בצורה לא נעימה לבעלים עד שהבעלים משתף פעולה במשחק או "כלב צל" משמע הולך אחרינו לכל מקום וכ'ו.

צעצועי האכלה

צעצועים פשוטים יותר מבחינת מורכבות. הדוגמא הטובה ביותר לצעצוע האכלה זהו הקונג הקלאסי. זוהי דוגמא קלאסית לצעצוע האכלה שיכול לסגל עבור הכלב שלכם התנהגות רגועה בשלל סיטואציות. הקונג עשוי סיליקון קשיח ואיכותי וגם אם הכלב ילעס את הסיליקון וילקק אותו הצעצוע ישמר ויחזיק לאורך זמן. הדרך הנכונה להשתמש בו היא בעזרת מזון רטוב או קפוא לדוגמא: טונה/בשר/עוף מפורק/ירוקת מבושלים כמו דלעת או בטטה/ פירות שהם מותרים לכלבים וכו'. הסיבה לאוכל הרטוב לעומת יבש היא משום שהמטרה היא שהכלב יתקשה להוציא את האוכל מתוך החור לעומת חטיפים קטנים שיכולים בקלות ליפול ממנו. רצוי להתחיל ברמת קושי קלה יחסית על מנת שהכלב יצליח להוציא את האוכל שמא יהיה מתוסכל ולא יצליח ואז גם יפסיק להתעסק עם הקונג ויאבד בו עניין ואז כשאנחנו שמים לב שהכלב הבין את הקונספט וכבר מכיר את הצעצוע אפשר לעלות את רמת הקושי ולדחוס עוד יותר את האוכל שהכנסנו אל תוך הקונג.

צעצועי האכלה תורמים להסתגלות התנהגות רגועה.
אקט הליקוק הוא אקט פיזיולוגי המשפיע על הכלב ומוריד דופק. אקט השכיבה בארצה גם כן הוא אקט פיזיולוגי התורם לרגיעה מנטלית. 

ניתן לפנק את הכלב ולתת את הצעצוע האכלה מידי פעם לשם הצ'ופר ואף ניתן לתת לכלב את הארוחות הקבועות שלו (ישנם כלבים שאוכלים אוכל טבעי ורטוב באופן קבוע).

צעצוע האכלה יתרום ויעזור לנו בפתרון בעיות התנהגות אשר נובעות מלחץ או חרדה אצל הכלב וניתן גם לתת לכלב את הצעצוע האכלה תוך כדי הרגלה לגדר/כלוב או הישארות לבד.

צעצועי חשיבה

צעצועים מורכבים, מגיעים ברמות קושי שונות, הדוגמא הטובה ביותר לצעצוע חשיבה היא שטיח הרחה.  זוהי דוגמא לצעצוע חשיבה שבו הכלב משתמש בחוש הריח שלו על מנת למצוא את החטיפים המוסתרים ומאתגר את עצמו ואת יכולת החשיבה שלו. ככל שהשטיח יהיה יותר גדול ומעניין ועם כמה שיותר חטיפים שמוסתרים היטב כך הכלב יגלה עניין בשטיח ויגלה עצמאות ויפרוק אנרגיה בצורה מנטאלית. בדומה לצעצועי האכלה גם בצעצוע חשיבה נשתמש באוכל על מנת שהכלב ירצה לשחק בהם. בצעצועי חשיבה על הכלב לבצע פעולה מורכבת יותר (לדחוף עם האף, להרים, להזיז עם הרגל/ להשתמש בפה על מנת להרים או לנשוך חפצים) על מנת להגיע אל האוכל ולנצח את המשחק – תחושת הניצחון וההצלחה מעניקה לכלב סיפוק גדול וחיזוק חיובי. נשתמש בצעצועי חשיבה בעיקר כשארצה ללמד את הכלב שלי פיתוח עצמאות – לאו דווקא אבקש מהכלב להיות רגוע, אלא עסוק ועצמאי, נהנה בכוחות עצמו ללא שום קשר אליי.

לסיכום

יש מס' דברים שיש להקפיד עליהם בשגרה יומית ורצוי שתיהיה כזו! כלבים מאוד אוהבים שגרה דבר זה מעניק להם רוגע ונוחיות ותורמת להתנהגות טובה של הכלב.

  • 3-4 טיולים ליום – לפחות אחד מספיק ארוך.

  • לימוד שליטה ברמת העוררות – בעיקר בכלבים מסוימים עם נטייה לעוררות גבוהה. (נובחים/קופצים על הבעלים/ נלהבים יותר או נרגשים יתר על המידה ועוד).

  • משחק משותף עם הבעלים – אשר תורם לחיבור והיחסים בן הכלב לבעליו.

  • לימוד אות התחלה ואות סיום למשחק.

  • האכלה קבועה ובריאה לכלב.

  • מתן חיזוקים על התנהגויות רצויות.

    והמון אהבה 🙂

אל תפספסו מאמרים חדשים שיוצאים

הרשמה לניוזלטר
מה היה לנו במאמר זה
אודותיי
Picture of מאיה
מאיה

מאלפת כלבים מוסמכת לטיפול בבעיות התנהגות בכלבים, מעבירה שיעורי אילוף לכל סוגי הכלבים ומובילה את הלקוחות שלי לחיות עם הכלבים שלהם בהרמוניה ושלווה :)

מאמרים שיכולים לעניין אותך
כלב בתהליך אילוף על מזרן
בלוג אילוף כלבים
מתי לשלוח את הכלב לאילוף

אילוף כלבים מוקדם הוא המפתח להתנהגות מאולפת ומאושרת לכל החיים. גם אם זה נשמע מובן מאליו, ישנן סיבות רבות מדוע חשוב להתחיל באילוף כבר מגיל

קרא עוד »
כלב עם סינר יושב בשולחן מוכן לאכול מהצלחת אוכל
שאלות ותשובות על כלבים
כמה כלב צריך לאכול – מדריך מפורט

כשזה מגיע להאכיל את החבר הפרוותי שלך, חיוני למצוא את האיזון הנכון. האכלה שלהם מעט מדי עלולה לגרום לתת תזונה, בעוד שהאכלת יתר עלולה להוביל

קרא עוד »