מקלחת לכלב

לשתף זה לאהוב

מעוניינים בשיעור אילוף כלבים מקצועי?

השאירו פרטים לייעוץ חינם

המון בעלי כלבים מתמודדים עם בעיות מקלחת לכלב. הכלב משתולל בזמן המקלחת ומנסה לברוח והמקלחת הופכת להיות משהו שהוא מאוד קשה לכלב ולבעלים פיזית ונפשית.

כלי נוח לעיסוי הכלב

אז מהי הסיבה לכך ולמה הכלב שונא להתקלח?

ככל הנראה הכלב שלכם לא הורגל למגע של מים על גופו מעולם ואף למגע בכלל. כמו להמון דברים שאליהם הכלב אמור להיות מורגל שקשורים בשגרה היום-יומית (רתמה/מחסום/מסרק/מברשת שיניים/רצועה/קולר ועוד).

בכדי להרגיל את הכלב לדברים הללו ולמקלחת בפרט רצוי לעשות הרגלה בשלבים ובצורה איטית. יש לגלות המון סבלנות וסובלנות לתהליך על מנת שנצליח להביא את הכלב למצב נינוח ושלו ולצפות לשיתוף פעולה מצידו. 

להרגלה למקלחת מספר שלבים חשובים. חשוב מאוד לא לדלג על השלבים.
הכל מתחיל בהתניה הקלאסית-קישור הנוצר בין שני אירועים הבאים בזה אחר זה.
לדוגמא: הכלב מתחיל להתרגש כאשר הוא רואה את הבעלים מחזיק את הרצועה ביד- הכלב מקשר בין הרצועה לבין הטיול שיבוא לאחר מכן.

שלב ראשון

אנו לא נדרוש מהכלב להיכנס לחלל המקלחת כלל או להתקרב לצינור המים בגינה. המטרה היא שהכלב יוכל להישאר (מתוך בחירה) בטווח המרחק הסביר מבחינתו ולא מבחינתנו!
נדע זאת כאשר הכלב נשאר רגוע לידנו ולא מנסה להתרחק או לברוח. גם אם האזור "הירוק" נמצא כמה מטרים מהמקלחת/מהברז.

נתחיל לפתוח את הזרם של המים גם אם הברז רחוק מהכלב, הצליל של המים הזורמים זה השלב הראשון שבו אנחנו מתחילים ליצור את ההתניה אצל הכלב, בזמן שהמים זורמים נתחיל לתת לכלב חטיפים ללא הפסקה למשך 10-15 שנ' ואז נפסיק את הזרם של המים ושנייה לאחר מכן את מתן החטיפים.

נחזור על כך מס' פעמים למשך 6-7 דק'. ברגע שנראה שהכלב נשאר רגוע בסיטואציה ואף מתרגש כששומע את הזרימה של המים זה סימן שהוא מתחיל לייצר התניה בין הרעש לבין החטיפים שיבואו לאחר מכן ואז נוכל לעבור לשלב הבא.

השלב השני

נתחיל לדרוש מהכלב לבצע איזושהי התקרבות לעבר המקלחת\הברז לאחר שנפתח את ברז המים. נתחיל לזרוק לכלב חטיף לעבר החלל של המקלחת/ליד ברז המים הזורמים ואז נזרוק עוד אחד לצד הרחוק יותר, כאשר לצד שקרוב למקלחת נזרוק חטיפים שווים במיוחד פסטרמה/גבינה צהובה/עוף (החטיף צריך להיות מאוד שווה על מנת להצליח ליצור את ההתניה הקלאסית שתהיה חזקה ומשמעותית) ולצד הרחוק יותר נזרוק חטיפים פשוטים יותר כגון חטיפים יבשים לכלבים. 

ברגע שנראה שהכלב מתקרב לברז המים הזורמים מרצונו ונינוח בסיטואציה ולא "בורח אחורה" ואפילו מסתקרן או מתחיל לגעת במים זה סימן שנוכל לעבור לשלב הבא.

ניתן לעשות הפסקות בשלב הזה ולסגור לגמרי את ברז מים הזורמים ונתחיל לתת לכלב להתרגל לזמן שהייה ממושך בתוך החלל של המקלחת וליד הברז. נראה לכלב את השפופרת (דוש) מכל מיני גבהים, ניתן לו להריח את השמפו, וכמובן נלווה את כל זה בחטיפים טעימים למדי.

השלב השלישי

נתחיל לשפוך קצת מים על הכלב. חשוב מאוד לעשות זאת בעדינות ולהקפיד להתבונן על שפת הגוף של הכלב. לא נרצה להלחיץ את הכלב או לגרום לו להירתע ואף לפחד מהמים. נקח כוס עם מים ונתחיל לשפוך את המים ואף להשפריץ טיפה עם היד על רגלי הכלב או על הגוף ולאחר מכן נתן מס' חטיפים שווים במיוחד על הרצפה. 

הסדר הוא חשוב: קודם מגע ואז מגיעים חטיפים ולא להיפך. 

נחזור על כך מס' פעמים למשך 5 דק'. אם נראה אי-נוחות או לחץ ניתן לכלב הפסקה או נסיים את אותו התירגול, ובתירגול הבא נחזור צעד אחד אחורה, למגע שהכלב הרגיש איתו בנוח ואפילו נחזור לשלב הקודם של זריקת החטיפים לעבר ברז המים הזורמים.

כל כמה זמן יש לקלח את הכלב

אם כלבכם נקי ולא השתכשך בשלולית בוץ או היה בים והמקלחת אינה דחופה הוא אינו זקוק למקלחת בתדירות קבועה. מומלץ לרחוץ את הכלב פעם בחצי שנה ולהשתמש בשמפו מיוחד לכלבים.

במידה ונרחץ את הכלב מקלחות תכופות זה עלול לפגוע בשכבת ההגנה הטבעית של עור הכלב, ואף להוביל לנשירה מוגברת, קשקשים, גירודים, פריחות. שכבת ההגנה המצויה על עור הכלב ותפקידה לסייע לו כנגד חיידקים ווירוסים, ומסייעת לו לשמור על העור לח וגמיש.

האם ניתן להשתמש בשמפו רגיל לכלב

רצוי ואף חשוב מאוד לרחוץ את הכלב בשמפו מיוחד המיועד לכלבים, ישנם גזעים שצריכים שמפו מיוחד עבור הגזע בגלל סוג הפרווה שלו או צבע הפרווה, תוכלו להתייעץ עם וטרינר, ספר כלבים או עם המוכר בחנות.
שמפו זה מסייע בשמירה על חומציות העור הייחודית לכלב (לכלבים ולבני אדם אין את אותה החומציות בעור) ובנקיון. במידה והכלב לא התלכלך משמעותית (התפלש בבוץ או בלכלוך אחר) שטפו את הכלב במים ללא שמפו.

טיפוח קבוע של פרוות הכלב כדוגמא – סירוק יכול להפחית את מספר הרחיצות ולשמור טוב יותר על עור הכלב ועל פרוותו. סבונים ושמפו שלא מיועד לכלבים עלול להזיק לפרווה ולעור ואף לגרום לבעיות עור.

ברגע שהכלב שלכם כבר לא נרתע ממגע המים ולא מנסה לברוח מחלל המקלחת ניתן להתחיל לעשות מקלחת של ממש בליווי של מתן חטיפים ברצף או אפילו למרוח על קיר המקלחת חמאת בוטנים טעימה (ללא סוכר).

להקפיד להתבונן על שפת הגוף של הכלב ואם הכלב נמנע או מנסה לברוח יש להפסיק את המקלחת לייבש בעדינות את הכלב ולתת לו לצאת ולהירגע, אם זה מה שקרה כנראה נצטרך לחזור על השלבים של ההרגלה ולעשות מקלחות יותר קצרות עד להרגלה של ממש.

נכון שהתהליך אולי זה קצת מייאש ומצריך המון סבלנות מצידנו אך הדבר משתלם! 

כלב אשר מורגל לסיטואציה ומשתף פעולה יקל עלינו מאוד בשגרת החיים.

בהצלחה (:

אל תפספסו מאמרים חדשים שיוצאים

הרשמה לניוזלטר
מה היה לנו במאמר זה
אודותיי
Picture of מאיה
מאיה

מאלפת כלבים מוסמכת לטיפול בבעיות התנהגות בכלבים, מעבירה שיעורי אילוף לכל סוגי הכלבים ומובילה את הלקוחות שלי לחיות עם הכלבים שלהם בהרמוניה ושלווה :)

מאמרים שיכולים לעניין אותך
כלב בתהליך אילוף על מזרן
בלוג אילוף כלבים
מתי לשלוח את הכלב לאילוף

אילוף כלבים מוקדם הוא המפתח להתנהגות מאולפת ומאושרת לכל החיים. גם אם זה נשמע מובן מאליו, ישנן סיבות רבות מדוע חשוב להתחיל באילוף כבר מגיל

קרא עוד »
כלב עם סינר יושב בשולחן מוכן לאכול מהצלחת אוכל
שאלות ותשובות על כלבים
כמה כלב צריך לאכול – מדריך מפורט

כשזה מגיע להאכיל את החבר הפרוותי שלך, חיוני למצוא את האיזון הנכון. האכלה שלהם מעט מדי עלולה לגרום לתת תזונה, בעוד שהאכלת יתר עלולה להוביל

קרא עוד »