כלב בעייתי בטיולים – כך תתמודדו עם זה

לשתף זה לאהוב

מעוניינים בשיעור אילוף כלבים מקצועי?

השאירו פרטים לייעוץ חינם

כלבים רגישים ותגובתיים, בזמן טיול שמתפרצים על אנשים/כלבים/רוכבי אופניים/ילדים חתולים ועוד. 

אם זה מוכר לך ככל הנראה יש לך כלב שפוחד מטריגרים מסויימים. הפחד/החרדה לא תעלם אלא אם נטפל בכל פחד ובכל חרדה בנפרד.

מה קורה לנו בזמן טיול עם כלב רגיש?

אנחנו כבעלי כלבים רגישים חווים איזשהו סטרס ברמות משתנות בטיולים עם הכלב.

הכלב שלנו הוא לא כלב פשוט, זה לא כלב שאפשר פשוט לבוא וללטף אותו, הוא מגיב לטריגרים מסויימים ברחוב, מושך את הרצועה נובח ומשתולל.

אנחנו יוצאים מהבית דרוכים ועצבניים וחושבים לעצמנו מה הולך להיות לנו בטיול הקרוב?!?!?

זה גורם לנו כבעלים של הכלב לשנוא את הטיולים עם הכלב, לכעוס על הכלב.

מקצרים את הטיולים ולא מספקים לכלב פריקת אנרגיה מנטלית וגופנית כמו שצריך.

אז איך מרגיעים את הכלב ואת עצמנו בסיטואציה שכזו?

אז הנה כמה טיפים להתמודד

יש לכם כלב שנשך בעבר? קנו מחסום לכלב שלכם! תמנעו מהכלב לאכול שטויות מהרצפה, תמנעו מהסגר לכלב שלכם אם הוא ינשך בן אדם ברחוב, והבן אדם שיעבור ברחוב ויראה את הכלב שלכם עם מחסום סביר להניח שלא יתקרב וינסה ללטף אותו – מה שיגרום לסטרס לכלב ומה שיכול להביא לנשיכה.

להתחיל ללמוד את השפה הכלבית

תבינו את הכלב שלכם ומה הוא מנסה לומר לכם בסיטואציה ותמנעו את ההתפרצות של הכלב שלכם על הטריגר שמפחיד אותו. אם נזהה את שפת הגוף – סימני הרגעה/הרחקה/אזהרה/תקיפה ונתחיל להבין מתי הכלב מנסה לשדר לכם שלא נעים לו בסיטואציה מסוימת ומתי הוא הולך לחשוף שיניים ומתי האיש שבא ממול כבר ממש מפחיד אותו ומתקרב אליו יותר מידי קרוב!

זכרו שהכלב הוא זה שמחליט מה קרוב מבחינתו ומה לא. יכול להיות שמבחינתו אנחנו מספיק רחוקים מהטריגר אבל מבחינת הכלב גם מרחק של 5 מטר זה הכי קרוב שאפשר, מה אומרות האוזניים של הכלב שמושטות אחורה/קדימה, מה אומר הזנב המקשקש שיכול לתעתע בנו ואנחנו יכולים לחשוב שהכלב שלנו מתרגש ומקשקש בזנב בשמחה והתלהבות אבל בסיטואציות מסוימות זה יכול להיות לגמרי אחרת.

אנחנו חייבים לעזור לו לצאת מהסיטואציה המלחיצה הזו ולכבד את הכלב שלנו ואת מה שהוא מבקש מאיתנו לפי שפת הגוף שלו, הוא קשור ברצועה ואין לו באמת יכולת "לברוח".
אז כשהכלב מתפרץ? הוא כבר הגיע לסף גבול היכולת שלו להכיל את הסיטואציה.

דוגמא על החיים שלנו כבני אדם

התעוררת בבוקר וגילית שנגמר החלב במקרר, בהמשך היום כשנסעת לעבודה נתקעת בפקק ותוך כדי היה לך גם פיפי והיה לך נורא קשה להתאפק. בעבודה הבוס הרגיז אותך ואז בסוף היום גילית שהאינטרנט שלך בבית לא עובד ואתה מנסה להתקשר לחברת האינטרנט ואתה כבר רבע שעה בזמן המתנה ו….. ואווווו!!! איזה יום!! עונה לך נציגת שירות לא נחמדה ואתה פשוט מתפרץ עליה? היי! אתה זוכר את הכלב שלך שנבח בטיול על הכלב האחר שעבר ברחוב? אז גם את/ה נבחת עכשיו. 

ישנם דברים שהכלב שלנו חווה ואנחנו לא שמים לב אליהם מה שיכול להביא להתפרצות גדולה ואנחנו לא נבין למה "פתאום" הכלב שלי נשך.

אל תתרכזו אך ורק בבעיית ההתנהגות של הכלב

אם אנחנו נעבוד עם הכלב רק על בעיות ההתנהגות זה יצור פוקוס מאוד גדול האם הכלב הצליח לעשות את ההתנהגות או לא, האם הכלב הלך לצידי או משך ברצועה, האם הכלב הצליח לעבור מבלי לחטוף את הלחם היבש שעברנו לידנו או האוכל שמישהו שם לחתולים בפינה.

מה שיביא אותנו לעוד יותר סטרס בזמן הטיול. לכן אפשר למצוא איזשהי פעילות שאפשר לעשות עם הכלב שלכם – משחק עם חבל/ טריקים שהכלב שלכם יודע/ אפשר ללמד. פעילות כלשהי שהיא לא "אילוף" אלא כזו שתפרוק סטרס מהכלב שלכם וממכם כבעלים. ניתן ללכת לפארק מבודד, לים או לאזור סטרילי עד כמה שאפשר ולהרשות לעצמכם לצבור חוויות טובות עם הכלב שלכם. 

תכינו את עצמכם לטיול

אם הכלב שלכם מתפרץ על טריגרים ברחוב חשוב להיות עם נעל סגורה, כזו שתמנע ממכם ליפול על המדרכה ברחוב. הכינו תיק חטיפים עם חטיפים שווים!!

תוכלו לחזק את הכלב שלכם בזמן טיול על התנהגות טובה, על תרגילים שביצע בצורה טובה, על מה שעשה בספונטניות למשל – הכלב הבחין בכלב השני שראה במדרכה ממול ושניה לאחר מכן הסתכל עליכם? שבחו אותו ותנו לו חטיף שווה!

תתחילו לשים לב להצלחות ולדברים חיוביים שהכלב שלכם עושה. תשאירו את הפלאפון בבית, הטיול הוא בשביל הכלב, נסו להקדיש לו את הזמן שהוא צריך, התרכזו בלהתבונן על הכלב שלכם וללמוד את שפת הגוף שלו.

לסיכום

לא חייבים לחיות ככה – היעזרו באיש מקצוע שילווה אותכם בתהליך ותוכלו לעבוד על בעיות ההתנהגות כמו איך ללמד את הכלב שלכם איך לעשות סיבוב פרסה ואיך ליצור פוקוס, ללמוד איך ללכת עם הכלב שלכם ברצועה רפויה לצידכם, שתהיו כעוגן לכלב שלכם ותתנו לו דרכים אחרות להתמודד בסיטואציות שמאוד מלחיצות ומפחידות אותו.

אתם לא חייבים להתמודד עם זה לבד. אתם יכולים לקבל המון כלים ואז תבינו כמה זה יכול להיות הרבה יותר קל ואף להנות מהטיול עם הכלב שלכם.

אל תפספסו מאמרים חדשים שיוצאים

הרשמה לניוזלטר
מה היה לנו במאמר זה
אודותיי
Picture of מאיה
מאיה

מאלפת כלבים מוסמכת לטיפול בבעיות התנהגות בכלבים, מעבירה שיעורי אילוף לכל סוגי הכלבים ומובילה את הלקוחות שלי לחיות עם הכלבים שלהם בהרמוניה ושלווה :)

מאמרים שיכולים לעניין אותך
כלב בתהליך אילוף על מזרן
בלוג אילוף כלבים
מתי לשלוח את הכלב לאילוף

אילוף כלבים מוקדם הוא המפתח להתנהגות מאולפת ומאושרת לכל החיים. גם אם זה נשמע מובן מאליו, ישנן סיבות רבות מדוע חשוב להתחיל באילוף כבר מגיל

קרא עוד »
כלב עם סינר יושב בשולחן מוכן לאכול מהצלחת אוכל
שאלות ותשובות על כלבים
כמה כלב צריך לאכול – מדריך מפורט

כשזה מגיע להאכיל את החבר הפרוותי שלך, חיוני למצוא את האיזון הנכון. האכלה שלהם מעט מדי עלולה לגרום לתת תזונה, בעוד שהאכלת יתר עלולה להוביל

קרא עוד »